پنل هوشمند رشد گیاه گرولی ®GrowLi

انقلابی در سیستم های کنترل نور رشد گیاه

 • کنترل طیف تابشی  – طیف های تابشی پنل رشد گیاه را در 4 سطح طیفی زایشی، رویشی، فول اسپکتروم و فرابنفش به تفکیک روشن و خاموش کرده و یا برای آن ها برنامه زمان بندی تعیین کنید.
 • کنترل شدت نور تابشی – شدت نور تابشی از سطح پنل به سطح گیاه را به صورت پلکانی و به تفکیک هر طیف کنترل کرده و برای آن زمان بندی مشخص تعیین کنید.
 • کنترل و نمایش همه چیز با اپلیکیشن تلفن همراه فارمینو – وضعیت لحظه به لحظه ی پنل ها را بررسی کرده و از هرجای دنیا که هستید تنها با دسترسی به اینترنت و توسط اپلیکیشن تلفن همراه فارمینو همه چیز را در یک لحظه کنترل و تنظیم کنید.
 • جدید ترین تکنیک های افزایش عمر مفید LED ها – سیستم کنترل دمای پنل با هدف کاهش دمای پنل رشد گیاه طراحی شده است تا توسط فن های قدرتمند، لوله های انتقال حرارت و سنسورهای دقیق به صورت برخط نسبت به تغییرات دمای پنل واکنش نشان داده و از افزایش دمای پنل و در نتیجه کاهش عمر مفید LED ها و دیگر قطعات جلوگیری کند.
 • نمودار تغییرات شدت و طیف نور با یک کلیک – همه ی اطلاعات و تنظیمات انجام شده روی دستگاه در یک کارت حافظه با ظرفیت برداشت داده ها تا 12 سال مداوم ذخیره شده و به راحتی توسط نرم افزارهای صفحه گسترده قابلیت تبدیل به نمودارهای آماری را خواهند داشت.
 • مقدار نور محیط را با دقیق ترین سنسورها پایش کنید – با استفاده از سنسورهای دقیق شدت نور نسبت به شدت نور محیط به صورت برخط مطلع شوید و براساس داده های دریافت شده شدت نور را تنظیم کنید.
 • همواره بروز باشید – آخرین بروزرسانی های بهینه سازی عملکرد پنل هوشمند رشد گیاه گرولی به طور اتوماتیک توسط دستگاه دریافت و نصب خواهد شد.
 • تنوعی از ابعاد و اندازه ها – پنل های هوشمند رشد گیاه گرولی در تنوعی از ابعاد و مدل ها برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند، بر اساس نیاز خود می توانید مدل مطلوب خود را تهیه کنید.

مشخصات فیزیکی مدل 25*50

ارتفاع 4.5 سانتی متر
طول 54 سانتی متر
عرض 29 سانتی متر
وزن پنل 3.2 کیلوگرم

مشخصات فیزیکی مدل 50*50

ارتفاع 4.5 سانتی متر
طول 54 سانتی متر
عرض 54 سانتی متر
وزن پنل 6.5 کیلوگرم

مشخصات فیزیکی مدل 100*50

ارتفاع 4.5 سانتی متر
طول 108 سانتی متر
عرض 58 سانتی متر
وزن پنل 10.1 کیلوگرم

مشخصات فیزیکی مدل 200*50

ارتفاع 4.5 سانتی متر
طول 212 سانتی متر
عرض 56 سانتی متر
وزن پنل 22.5 کیلوگرم

مشخصات سنسورها

دقت اندازه گیری سنسور شدت نور 0.1 Lux
خطای اندازه گیری سنسور شدت نور 0.5 Lux
دقت اندازه گیری سنسور دما 0.0625 درجه سانتی گراد
خطای اندازه گیری سنسور دما + – 0.1 درجه سانتی گراد
نوع سنسور دما سنسور دیجیتال با قابلیت کالیبراسیون اتوماتیک

مشخصات داده بردار

ظرفیت حافظه 8 گیگابایت
قابلیت ارتقاء حافظه تا 64 گیگابایت
زمان بندی داده برداری 1 دقیقه یکبار (پیش فرض)
قابلیت تنظیم زمان بندی داده برداری از 30 ثانیه تا 1 ساعت
قابلیت دریافت خروجی در نرم افزارهای صفحه گسترده اکسل، نوت پد، متلب

مشخصات واحد کنترل

قابلیت کنترل طیف های نور به تفکیک طیف های رویشی، زایشی، فول اسپکترم و فرابنفش به تفکیک قابل کنترل هستند
قابلیت کنترل شدت نور شدت نور در هر طیف در سه سطح قابل کنترل است

پارامترهای قابل تنظیم

خاموش و روشن کردن طیف های نور به تفکیک توسط اپلیکیشن فارمینو
تغییر در شدت نور هر طیف به تفکیک توسط اپلیکیشن فارمینو
زمان بندی تنظیمات طیف و شدت نور به صورت برنامه های تکراری روزانه توسط اپلیکیشن فارمینو
کنترل و تنظیم از طریق دستگاه کنترل اقلیم پلنتینو در نسخه ی سفارشی توسط رابط اختصاصی دستگاه

مشخصات تخصصی طیف و شدت نور

بازه ی طول موج طیف نور رویشی* 660 – 665 نانومتر
بازه ی طول موج طیف نور زایشی* 450 – 452.5 نانومتر
بازه طول موج طیف نور فول اسپکتروم* 400 – 810 نانومتر
بازه طول موج طیف نور فرابنفش* 320 – 400 نانومتر
قابلیت سفارشی سازی طیف های مورد استفاده در نسخه سفارشی محصول
شدت نور سطح 1 طیف نور فرابنفش** 1100 Lux
شدت نور سطح 2 طیف نور فرابنفش** 800 Lux
شدت نور سطح 3 طیف نور فرابنفش** 550 Lux
شدت نور سطح 1 طیف نور فول اسپکتروم** 3500 Lux
شدت نور سطح 2 طیف نور فول اسپکتروم** 2700 Lux
شدت نور سطح 3 طیف نور فول اسپکتروم** 1900 Lux
شدت نور سطح 1 طیف نور زایشی** 2200 Lux
شدت نور سطح 2 طیف نور زایشی** 1400 Lux
شدت نور سطح 3 طیف نور زایشی** 940 Lux
شدت نور سطح 1 طیف نور رویشی** 2050 Lux
شدت نور سطح 2 طیف نور رویشی** 1280 Lux
شدت نور سطح 3 طیف نور رویشی** 890 Lux

مشخصات متد ارتباطی

پروتکل ارتباطی PAIOT
بستر ارتباطی اینترنت
شبکه ارتباطی 2G-3G-4G
پروتکل امنیتی TLS 1.3

* اعداد بیان شده در شرایط استاندارد و اسپکتوفوتومتر آزمایشگاهی اندازه گیری شده اند.

** اعداد ارائه شده توسط لوکس متر استاندارد در شرایط آزمایشگاهی و در فاصله ی استاندارد 1 متر از مرکز پنل اندازه گیری شده اند.

پیش از آشنایی با محصول

پنل های هوشمند نور رشد با بهرگیری از لامپ های سالید استیت LED توان بالا (High Power) قابلیت ارائه طیف وسیعی از کمیت و کیفیت نور را در غالب پنل هایی با مصرف 120 وات ساعت دارد. قطعات پنل کامل این کیس (In-Case) بوده و قابلیت اتصال و کاربرد سریع به صورت اتصال مستقیم به برق شهری (Plug and Go) را دارند. پنل ها قابلیت مجتمع شدن داشته و به صورت پازل کنار هم قرار نصب می شوند تا مساحت بیشتری را پوشش دهند.

برای محاسبه توان نوری پنل ها مورد نیاز مشتری، ابتدا براساس شرایط رشد گیاه، شرایط نور محیطی، فاصله نصب و ارتفاع گیاه، میزان نور مورد نیاز برای رسیدن به اهداف کشت به صورت تراکم شار فوتونی فوتوسنتز (Photosynthetic Photon Flux Density، PPFD) با واحد میکرومول بر مترمربع در ثانیه (µmol.m-2.s-1) و یا به صورت جمع نور دریافتی روزانه (Daily Light Integral، DLI) محاسبه می شود. سپس با در نظر گرفتن PPFD یا DLI توان نوری و ابعاد پنل طراحی شده و ساخته می شود.

پنل ها قادر به تامین نورهای طیف زایشی، رویشی و موارد خاص چون افزایش ماده موثره در گیاهان دارویی یا کنترل رشد رویشی در سیستمهای انکوباتور برای گیاه به انتخاب کاربر هستند. همچنین پنل های چندکاره قابلیت سوئیت بین طیف نوری کامل، رویشی و زایشی هستند. تمام پنل های LED شرکت توپا با نام تجاری Growli شناخته شده و کاملا هوشمند هستند. پنل ها قادر به تنظیم کمیت و کیفیت نور به صورت اتوماتیک و دستی از طریق اپلیکیشن Farmino بوده و گزارش وضعیت نوری را به اپلیکیشن فارمینو ارسال می کنند. بنابراین کاربر قادر به بررسی وضعیت نور، تغییر برنامه نوردهی و مطلع شدن از خرابی سیستم توسط اپلیکیشن موبایل Farmino است. تهویه و کنترل هوشمند دمای پنل برای افزایش عمر LED ها به صورت اتوماتیک عمل می نماید. LED های بکار رفته در پنل ها دارای حداقل عمر 20 هزار ساعت و دارای کاور نانو با کمترین جذب نور UV هستند.

چرا لامپ رشد؟

حتماً در زمستان با قیمت بالای محصولات تازه غذایی مثل گوجه فرنگی و خیار رو به رو شده اید. مهمترین دلیل تولیدکنندگان، اثر هزینه تمام شده تولید محصول بر قیمت فروش آن است. وقتی هم که با تولیدکنندگان صحبت میکنیم، از عملکرد پایین و در ازاء هزینه بالا شکایت دارند.

دقیقاً مشکل همین جاست! تولید محصول بیشتر در واحد سطح از تعداد برابری از بوته ها یا در یک کلمه بهرهوری تولید!

اگر یک نگاه دقیق به فرایند تولید محصول در گیاهان بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که نور در کنار دی اکسید کربن، مهمترین عوامل محدود کننده افزایش تولید در گلخانه ها و مراکز پرورش فشرده است. فوتون های نوری توسط رنگدانه های کلورپلاست گیاهان جذب شده و چرخه الکترون را برای انجام فتوسنتز فعال نگه می دارند تا رشد و تولید محصول در گیاه رخ دهد. با محدود شدن نور، شدت فتوسنتز کاهش یافته و در نتیجه عملکرد نیز کم می شود. بنابراین نور اثر مستقیمی بر میزان تولید محصول و قیمت تمام شده آن خواهد داشت.

چرا نور لامپ رشد برای تولیدات گلخانه ای در ایران لازم است؟

مطالعه مجرد و مرادی (1393) در ایران نشان داد که ساعات آفتابی در طول سال بيشترين مقادير تغییر را در مناطق پر تولیدی مثل سواحل درياي خزر دارد و بجز فصل تابستان، نقش عرض جغرافيايي در توزيع مكاني ساعات آفتابي، در سطح كشور بسيار چشمگير است. بنابراین تولید خارج فصل (پاییزه و زمستانه) کشور بسیار متاثر از تغییرات مقدار نور نسبت به فصل زراعی طبیعی است. به صورت مشابه، با تغییر فصل، کیفیت نور طبیعی نیز تغییر می کند. در بهار کیفیت نور به سمت رشد رویشی، در تابستان زایشی، در پاییز متناسب با تحریک رنگ دانه هایی غیر از کلروفیل و در زمستان نیز سهم بازتاب جوی بالاتر است. بنابراین برای بروز حداکثر ظرفیت تولید خارج از فصل در گلخانه ها، نیاز به نور مصنوعی تکمیلی برای تصحیح مقدار و کیفیت نور طبیعی است. برای مثال، ارقام پر محصول گوجه فرنگی درختی، قادر به تولید تا 15 گوجه فرنگی روی هر خوشه در سیستم آبکشت است اما با محدودیت نور، شدت فتوسنتز کاهش یافته و با صرف هزینه مشابه در زمستان، تعداد کمتری میوه روی هر خوشه ظاهر می شود. هزینه ها شامل نیروی کارگری، انرژی، بذر و کود-آبیاری است و تنها با تصحیح مقدار و کیفیت نور این مقدار به حالت نرمال بازگشته و حتی تا 15 تا 20 درصد افزایش نیز می یابد (دمرس و همکاران، 1998؛ شکل 1). به صورت مشابه مقادیر قند و ترکیبات اساسی نیز در میوه تغییر می کنند. مثال دیگر، خیار گلخانه ای است که برای تولید گل، خصوصاً تعداد گل ماده، به طول ساعت آفتابی و کیفیت نور حساس است (ایکرام و همکاران، 2015). بنابراین کمیت و کیفیت محصول کاملا به نور وابسته است. حساسیت تامین نور در گلخانه های تولید گل، حتی بیشتر است. به عنوان مثال در گل های روز بلند مانند زنبق که با کوتاه شدن شب به گل می نشینند، یک تا دو ساعت روشنایی در شب (فلش نور، Flash light)، سبب تسریع در تولید ساقه گلدهنده می شود و هزینه تمام شده تولید محصول و زمان ارائه به بازار را کاهش می دهد. به صورت مشابه، برای کنترل زمان ارائه به بازار در گلهایی که روز کوتاه هستند، یعنی با طولانی تر شدن شب نسبت به روز به گل می نشینند، مانند گل داوودی، با دادن روشنایی در نیمه شب، بروز گل ها را به تاخیر می اندازند (شکل 2). این مسئله در مدیریت عرضه به بازار و حفظ ریتم درآمد گلخانه های بزرگ، بسیار با اهمیت است (داونز و توماس، 1982؛ سینگ و همکاران، 2015).

چرا از لامپ های رشد LED استفاده کنیم؟

سیستم های نوری متفاوت با لامپ های مختلف برای رشد استفاده می شوند. لامپهای بخار سدیم پرفشار (HPS) پر استفاده ترین نوع هستند. این لامپها هزینه مصرف انرژی بالای دارند و تابش گرمایی آنها نیز زیاد است. همچنین در طیفهای نوری آبی و قرمز دور نقصان دارند. این لامپها بیشتر برای تولید گل و میوه مناسب هستند. لامپهای فلئورسنت فشرده (CFL) نیز به صورت محدودتری استفاده می شوند. هزینه مصرف انرژی و هزینه نصب کمتری نسبت به لامپهای HPS دارند اما بیشتر مناسب رشد رویشی هستند و کمکی به تولید گل و میوه نمی کنند. مشکل دیگر لامپهای CFL راندمان پایینتر آنها نسبت به لامپهای HPS است. محتملاً دلیل راندمان بهتر لامپهای HPS این است که نور مکمل بهتری نسبت به لامپهای CFL در فصول غیر زراعی ارائه می دهند. لامپهای LED برخلاف لامپهای HPS و CFL کاملاً منعطف هستند. کمیت و کیفیت نور آنها بر خلاف دو مورد دیگر با تغییر ترکیب و تعداد LEDها کاملاً قابل تنظیم بوده و از راندمان بالایی برخوردار هستند. انعطاف نوری لامپهای LED سبب می شود تا نور متناسب با مقدار و کیفیت مورد نیاز تنظیم و سبب بهینه شدن هزینه ها شود (شکل 3). همانند لامپ¬های HPS حاوی جیوه نیستند و برای رسیدن به حداکثر تابش نیاز به گرم شدن ندارند. لامپهای LED برخلاف لامپهای CFL قادر به تمرکز بر کنترل کیفی نور هستند و می توان شدت تابش طول موج مشخصی را با هدف از پیش تعیین شده، مثلا تولید بیشتر برگ یا تغییر میزان رنگ دانه ها در کاهو، کاهش یا افزایش داد (شکل 4 راست). تعمیر مجتمع های نوری LED هزینه نسبی کمتری دارد و عمر مفید آنها حداقل دو برابر انواع HPS است. انعطاف لامپهای LED تنها به کمیت و کیفیت نور محدود نشده و شامل مصرف انرژی و هزینه های آن نیز می شود. مهم ترین برتری لامپهای رشد LED امکان افزایش تراکم پرورش به صورت طبقاتی است (شکل 4 چپ). این فناوری همچنان در حال توسعه است اما آینده درخشانی برای آن تصور می شود. شکل 5 به مقایسه لامپهای LED با انواع مختلف لامپهای HPS و CFL می پردازد. برای اطلاعات بیشتر و پروژه های پژوهشی با مشاوران ما تماس بگیرید. ما همیشه از کمک به شما خوشحال خواهیم شد.

سوالات متداول

در این صورت کانال های ورودی و خروجی جریان هوا را بررسی کنید و از عدم وجود هرگونه گرد و غبار و اجسام مزاحم که می توانند باعث بسته شدن مسیر هوا شوند اطمینان حاصل کنید.

برای اطلاع از این مورد به پنل کنترل دستگاه خود در اپلیکیشن فارمینو وارد شوید و در قسمت نمایش اطلاعات دستگاه نسخه ی فرمور آن را مشاهده کنید. در همین قسمت در صورتی که بروزرسانی ای برای فرمور دستگاه شما موجود باشد، این مورد توسط یک آیکن بروزرسانی نمایش داده خواهد شد.

بدنه ی پنل های رشد تولید شده توسط این شرکت دارای پوشش گالوانیزه ی گرم می باشد که می تواند حداکثر مقاومت در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی را روی سطح بدنه ایجاد کند. در صورتی که رطوبت محیط محل نصب پنل حداکثر 99 درصد رطوبت نسبی هوا باشد پنل کماکان قادر به ادامه فعالیت خواهد بود اما در شرایطی که رطوبت محل نصب پنل از بازه ی اشباع فراتر رود پنل های استاندارد دچار آسیب جدی خواهد شد. در صورتی که بایستی پنل خود را در شرایط اشباع رطوبتی نصب کنید بایستی با تماس با کارشناسان توپا نسبت به تهیه پنل های سفارشی اقدام نمائید.

مشکل در ارتباط با اپلیکیشن فارمینو به دلایلی از جمله اتمام مدت یا حجم بسته ی اینترنت خریداری شده برای سیم کارت روی دستگاه، قطع موقت ارتباط اینترنت به دلایل ناشی از مشکلات شبکه ی اپراتورهای موبایل، عدم ارتباط تلفن همراه با اینترنت، قطع موقت ارتباط اینترنت تلفن همراه به دلایل ناشی از مشکلات ارائه دهنده سرویس اینترنت و یا اشکالات نادر ناشی از نواقص موجود در کد نویسی نرم افزار بوجود می آیند. درصورت بروز این مشکل پس از بررسی ارتباط تلفن همراه با اینترنت و بررسی موجودی بسته ی اینترنت سیم کارت دستگاه و رفع مشکلات و بررسی مجدد ارتباط با دستگاه، در صورتی که مشکل ارتباط دستگاه با اپلیکیشن تلفن همراه حل نشده بود با کارشناسان پشتیبانی شرکت تماس بگیرید.

پارامترهای مختلفی در محاسبه ی تعداد پنل مورد نیاز برای یک سطح مشخص بایستی مورد بررسی قرار گیرد. به طور خلاصه پنل های توپا زاویه ی تابش 120 درجه را نسبت به خط عمود بر سطح پنل ارائه می دهند، یعنی نسبت به خط عمود بر پنل سطح پنل رشد زاویه مثبت و منفی 60 درجه را ارائه می دهند. به این ترتیب و با استفاده از روابط مثلثاتی می توان به راحتی با در نظر گرفتن ابعاد پنل مساحتی که نور یکنواخت را با نسبت یک نواختی 70 درصد پوشش می دهد محاسبه کرد. همچنین لازم به ذکر است که در صورتی که از زاویه ی 120 درجه ی تابش خارج شویم، نور به یکباره قطع نخواهد شد بلکه به تدریج شدت و یک نواختی توزیع نور کاهش پیدا خواهد کرد.

دانلودها

برای دریافت آخرین نسخه های فرمور پنل رشد گیاه گرولی به مرکز دانلودها مراجعه کرده و از بخش مربوط به پنل رشد گیاه گرولی محتوای مورد نیاز خود را دانلود کنید.

پنل هوشمند رشد گیاه گرولی ®GrowLi

انقلابی در سیستم های کنترل نور رشد گیاه

پنل هوشمند رشد گیاه گرولی ®GrowLi

انقلابی در سیستم های کنترل نور رشد گیاه

 • کنترل طیف تابشی  – طیف های تابشی پنل رشد گیاه را در 4 سطح طیفی زایشی، رویشی، فول اسپکتروم و فرابنفش به تفکیک روشن و خاموش کرده و یا برای آن ها برنامه زمان بندی تعیین کنید.
 • کنترل شدت نور تابشی – شدت نور تابشی از سطح پنل به سطح گیاه را به صورت پلکانی و به تفکیک هر طیف کنترل کرده و برای آن زمان بندی مشخص تعیین کنید.
 • کنترل و نمایش همه چیز با اپلیکیشن تلفن همراه فارمینو – وضعیت لحظه به لحظه ی پنل ها را بررسی کرده و از هرجای دنیا که هستید تنها با دسترسی به اینترنت و توسط اپلیکیشن تلفن همراه فارمینو همه چیز را در یک لحظه کنترل و تنظیم کنید.
 • جدید ترین تکنیک های افزایش عمر مفید LED ها – سیستم کنترل دمای پنل با هدف کاهش دمای پنل رشد گیاه طراحی شده است تا توسط فن های قدرتمند، لوله های انتقال حرارت و سنسورهای دقیق به صورت برخط نسبت به تغییرات دمای پنل واکنش نشان داده و از افزایش دمای پنل و در نتیجه کاهش عمر مفید LED ها و دیگر قطعات جلوگیری کند.
 • نمودار تغییرات شدت و طیف نور با یک کلیک – همه ی اطلاعات و تنظیمات انجام شده روی دستگاه در یک کارت حافظه با ظرفیت برداشت داده ها تا 12 سال مداوم ذخیره شده و به راحتی توسط نرم افزارهای صفحه گسترده قابلیت تبدیل به نمودارهای آماری را خواهند داشت.
 • مقدار نور محیط را با دقیق ترین سنسورها پایش کنید – با استفاده از سنسورهای دقیق شدت نور نسبت به شدت نور محیط به صورت برخط مطلع شوید و براساس داده های دریافت شده شدت نور را تنظیم کنید.
 • همواره بروز باشید – آخرین بروزرسانی های بهینه سازی عملکرد پنل هوشمند رشد گیاه گرولی به طور اتوماتیک توسط دستگاه دریافت و نصب خواهد شد.
 • تنوعی از ابعاد و اندازه ها – پنل های هوشمند رشد گیاه گرولی در تنوعی از ابعاد و مدل ها برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند، بر اساس نیاز خود می توانید مدل مطلوب خود را تهیه کنید.

مشخصات فیزیکی مدل 25*50

ارتفاع 4.5 سانتی متر
طول 54 سانتی متر
عرض 29 سانتی متر
وزن پنل 3.2 کیلوگرم

مشخصات فیزیکی مدل 50*50

ارتفاع 4.5 سانتی متر
طول 54 سانتی متر
عرض 54 سانتی متر
وزن پنل 6.5 کیلوگرم

مشخصات فیزیکی مدل 100*50

ارتفاع 4.5 سانتی متر
طول 108 سانتی متر
عرض 58 سانتی متر
وزن پنل 10.1 کیلوگرم

مشخصات فیزیکی مدل 200*50

ارتفاع 4.5 سانتی متر
طول 212 سانتی متر
عرض 56 سانتی متر
وزن پنل 22.5 کیلوگرم

مشخصات سنسورها

دقت اندازه گیری سنسور شدت نور 0.1 Lux
خطای اندازه گیری سنسور شدت نور 0.5 Lux
دقت اندازه گیری سنسور دما 0.0625 درجه سانتی گراد
خطای اندازه گیری سنسور دما + – 0.1 درجه سانتی گراد
نوع سنسور دما سنسور دیجیتال با قابلیت کالیبراسیون اتوماتیک

مشخصات داده بردار

ظرفیت حافظه 8 گیگابایت
قابلیت ارتقاء حافظه تا 64 گیگابایت
زمان بندی داده برداری 1 دقیقه یکبار (پیش فرض)
قابلیت تنظیم زمان بندی داده برداری از 30 ثانیه تا 1 ساعت
قابلیت دریافت خروجی در نرم افزارهای صفحه گسترده اکسل، نوت پد، متلب

مشخصات واحد کنترل

قابلیت کنترل طیف های نور به تفکیک طیف های رویشی، زایشی، فول اسپکترم و فرابنفش به تفکیک قابل کنترل هستند
قابلیت کنترل شدت نور شدت نور در هر طیف در سه سطح قابل کنترل است

پارامترهای قابل تنظیم

خاموش و روشن کردن طیف های نور به تفکیک توسط اپلیکیشن فارمینو
تغییر در شدت نور هر طیف به تفکیک توسط اپلیکیشن فارمینو
زمان بندی تنظیمات طیف و شدت نور به صورت برنامه های تکراری روزانه توسط اپلیکیشن فارمینو
کنترل و تنظیم از طریق دستگاه کنترل اقلیم پلنتینو در نسخه ی سفارشی توسط رابط اختصاصی دستگاه

مشخصات تخصصی طیف و شدت نور

بازه ی طول موج طیف نور رویشی* 660 – 665 نانومتر
بازه ی طول موج طیف نور زایشی* 450 – 452.5 نانومتر
بازه طول موج طیف نور فول اسپکتروم* 400 – 810 نانومتر
بازه طول موج طیف نور فرابنفش* 320 – 400 نانومتر
قابلیت سفارشی سازی طیف های مورد استفاده در نسخه سفارشی محصول
شدت نور سطح 1 طیف نور فرابنفش** 1100 Lux
شدت نور سطح 2 طیف نور فرابنفش** 800 Lux
شدت نور سطح 3 طیف نور فرابنفش** 550 Lux
شدت نور سطح 1 طیف نور فول اسپکتروم** 3500 Lux
شدت نور سطح 2 طیف نور فول اسپکتروم** 2700 Lux
شدت نور سطح 3 طیف نور فول اسپکتروم** 1900 Lux
شدت نور سطح 1 طیف نور زایشی** 2200 Lux
شدت نور سطح 2 طیف نور زایشی** 1400 Lux
شدت نور سطح 3 طیف نور زایشی** 940 Lux
شدت نور سطح 1 طیف نور رویشی** 2050 Lux
شدت نور سطح 2 طیف نور رویشی** 1280 Lux
شدت نور سطح 3 طیف نور رویشی** 890 Lux

مشخصات متد ارتباطی

پروتکل ارتباطی PAIOT
بستر ارتباطی اینترنت
شبکه ارتباطی 2G-3G-4G
پروتکل امنیتی TLS 1.3

* اعداد بیان شده در شرایط استاندارد و اسپکتوفوتومتر آزمایشگاهی اندازه گیری شده اند.

** اعداد ارائه شده توسط لوکس متر استاندارد در شرایط آزمایشگاهی و در فاصله ی استاندارد 1 متر از مرکز پنل اندازه گیری شده اند.

 

پیش از آشنایی با محصول

پنل های هوشمند نور رشد با بهرگیری از لامپ های سالید استیت LED توان بالا (High Power) قابلیت ارائه طیف وسیعی از کمیت و کیفیت نور را در غالب پنل هایی با مصرف 120 وات ساعت دارد. قطعات پنل کامل این کیس (In-Case) بوده و قابلیت اتصال و کاربرد سریع به صورت اتصال مستقیم به برق شهری (Plug and Go) را دارند. پنل ها قابلیت مجتمع شدن داشته و به صورت پازل کنار هم قرار نصب می شوند تا مساحت بیشتری را پوشش دهند.
برای محاسبه توان نوری پنل ها مورد نیاز مشتری، ابتدا براساس شرایط رشد گیاه، شرایط نور محیطی، فاصله نصب و ارتفاع گیاه، میزان نور مورد نیاز برای رسیدن به اهداف کشت به صورت تراکم شار فوتونی فوتوسنتز (Photosynthetic Photon Flux Density، PPFD) با واحد میکرومول بر مترمربع در ثانیه (µmol.m-2.s-1) و یا به صورت جمع نور دریافتی روزانه (Daily Light Integral، DLI) محاسبه می شود. سپس با در نظر گرفتن PPFD یا DLI توان نوری و ابعاد پنل طراحی شده و ساخته می شود. 

پنل ها قادر به تامین نورهای طیف زایشی، رویشی و موارد خاص چون افزایش ماده موثره در گیاهان دارویی یا کنترل رشد رویشی در سیستمهای انکوباتور برای گیاه به انتخاب کاربر هستند. همچنین پنل های چندکاره قابلیت سوئیت بین طیف نوری کامل، رویشی و زایشی هستند. تمام پنل های LED شرکت توپا با نام تجاری Growli شناخته شده و کاملا هوشمند هستند. پنل ها قادر به تنظیم کمیت و کیفیت نور به صورت اتوماتیک و دستی از طریق اپلیکیشن Farmino بوده و گزارش وضعیت نوری را به اپلیکیشن فارمینو ارسال می کنند. بنابراین کاربر قادر به بررسی وضعیت نور، تغییر برنامه نوردهی و مطلع شدن از خرابی سیستم توسط اپلیکیشن موبایل Farmino است. تهویه و کنترل هوشمند دمای پنل برای افزایش عمر LED ها به صورت اتوماتیک عمل می نماید. LED های بکار رفته در پنل ها دارای حداقل عمر 20 هزار ساعت و دارای کاور نانو با کمترین جذب نور UV هستند.

چرا لامپ رشد؟

حتماً در زمستان با قیمت بالای محصولات تازه غذایی مثل گوجه فرنگی و خیار رو به رو شده اید. مهمترین دلیل تولیدکنندگان، اثر هزینه تمام شده تولید محصول بر قیمت فروش آن است. وقتی هم که با تولیدکنندگان صحبت میکنیم، از عملکرد پایین و در ازاء هزینه بالا شکایت دارند.
دقیقاً مشکل همین جاست! تولید محصول بیشتر در واحد سطح از تعداد برابری از بوته ها یا در یک کلمه بهرهوری تولید!
اگر یک نگاه دقیق به فرایند تولید محصول در گیاهان بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که نور در کنار دی اکسید کربن، مهمترین عوامل محدود کننده افزایش تولید در گلخانه ها و مراکز پرورش فشرده است. فوتون های نوری توسط رنگدانه های کلورپلاست گیاهان جذب شده و چرخه الکترون را برای انجام فتوسنتز فعال نگه می دارند تا رشد و تولید محصول در گیاه رخ دهد. با محدود شدن نور، شدت فتوسنتز کاهش یافته و در نتیجه عملکرد نیز کم می شود. بنابراین نور اثر مستقیمی بر میزان تولید محصول و قیمت تمام شده آن خواهد داشت.

 

چرا نور لامپ رشد برای تولیدات گلخانه ای در ایران لازم است؟

مطالعه مجرد و مرادی (1393) در ایران نشان داد که ساعات آفتابی در طول سال بيشترين مقادير تغییر را در مناطق پر تولیدی مثل سواحل درياي خزر دارد و بجز فصل تابستان، نقش عرض جغرافيايي در توزيع مكاني ساعات آفتابي، در سطح كشور بسيار چشمگير است. بنابراین تولید خارج فصل (پاییزه و زمستانه) کشور بسیار متاثر از تغییرات مقدار نور نسبت به فصل زراعی طبیعی است. به صورت مشابه، با تغییر فصل، کیفیت نور طبیعی نیز تغییر می کند. در بهار کیفیت نور به سمت رشد رویشی، در تابستان زایشی، در پاییز متناسب با تحریک رنگ دانه هایی غیر از کلروفیل و در زمستان نیز سهم بازتاب جوی بالاتر است. بنابراین برای بروز حداکثر ظرفیت تولید خارج از فصل در گلخانه ها، نیاز به نور مصنوعی تکمیلی برای تصحیح مقدار و کیفیت نور طبیعی است. برای مثال، ارقام پر محصول گوجه فرنگی درختی، قادر به تولید تا 15 گوجه فرنگی روی هر خوشه در سیستم آبکشت است اما با محدودیت نور، شدت فتوسنتز کاهش یافته و با صرف هزینه مشابه در زمستان، تعداد کمتری میوه روی هر خوشه ظاهر می شود. هزینه ها شامل نیروی کارگری، انرژی، بذر و کود-آبیاری است و تنها با تصحیح مقدار و کیفیت نور این مقدار به حالت نرمال بازگشته و حتی تا 15 تا 20 درصد افزایش نیز می یابد (دمرس و همکاران، 1998؛ شکل 1). به صورت مشابه مقادیر قند و ترکیبات اساسی نیز در میوه تغییر می کنند. مثال دیگر، خیار گلخانه ای است که برای تولید گل، خصوصاً تعداد گل ماده، به طول ساعت آفتابی و کیفیت نور حساس است (ایکرام و همکاران، 2015). بنابراین کمیت و کیفیت محصول کاملا به نور وابسته است. حساسیت تامین نور در گلخانه های تولید گل، حتی بیشتر است. به عنوان مثال در گل های روز بلند مانند زنبق که با کوتاه شدن شب به گل می نشینند، یک تا دو ساعت روشنایی در شب (فلش نور، Flash light)، سبب تسریع در تولید ساقه گلدهنده می شود و هزینه تمام شده تولید محصول و زمان ارائه به بازار را کاهش می دهد. به صورت مشابه، برای کنترل زمان ارائه به بازار در گلهایی که روز کوتاه هستند، یعنی با طولانی تر شدن شب نسبت به روز به گل می نشینند، مانند گل داوودی، با دادن روشنایی در نیمه شب، بروز گل ها را به تاخیر می اندازند (شکل 2). این مسئله در مدیریت عرضه به بازار و حفظ ریتم درآمد گلخانه های بزرگ، بسیار با اهمیت است (داونز و توماس، 1982؛ سینگ و همکاران، 2015).

چرا از لامپ های رشد LED استفاده کنیم؟

سیستم های نوری متفاوت با لامپ های مختلف برای رشد استفاده می شوند. لامپهای بخار سدیم پرفشار (HPS) پر استفاده ترین نوع هستند. این لامپها هزینه مصرف انرژی بالای دارند و تابش گرمایی آنها نیز زیاد است. همچنین در طیفهای نوری آبی و قرمز دور نقصان دارند. این لامپها بیشتر برای تولید گل و میوه مناسب هستند. لامپهای فلئورسنت فشرده (CFL) نیز به صورت محدودتری استفاده می شوند. هزینه مصرف انرژی و هزینه نصب کمتری نسبت به لامپهای HPS دارند اما بیشتر مناسب رشد رویشی هستند و کمکی به تولید گل و میوه نمی کنند. مشکل دیگر لامپهای CFL راندمان پایینتر آنها نسبت به لامپهای HPS است. محتملاً دلیل راندمان بهتر لامپهای HPS این است که نور مکمل بهتری نسبت به لامپهای CFL در فصول غیر زراعی ارائه می دهند. لامپهای LED برخلاف لامپهای HPS و CFL کاملاً منعطف هستند. کمیت و کیفیت نور آنها بر خلاف دو مورد دیگر با تغییر ترکیب و تعداد LEDها کاملاً قابل تنظیم بوده و از راندمان بالایی برخوردار هستند. انعطاف نوری لامپهای LED سبب می شود تا نور متناسب با مقدار و کیفیت مورد نیاز تنظیم و سبب بهینه شدن هزینه ها شود (شکل 3). همانند لامپ¬های HPS حاوی جیوه نیستند و برای رسیدن به حداکثر تابش نیاز به گرم شدن ندارند. لامپهای LED برخلاف لامپهای CFL قادر به تمرکز بر کنترل کیفی نور هستند و می توان شدت تابش طول موج مشخصی را با هدف از پیش تعیین شده، مثلا تولید بیشتر برگ یا تغییر میزان رنگ دانه ها در کاهو، کاهش یا افزایش داد (شکل 4 راست). تعمیر مجتمع های نوری LED هزینه نسبی کمتری دارد و عمر مفید آنها حداقل دو برابر انواع HPS است. انعطاف لامپهای LED تنها به کمیت و کیفیت نور محدود نشده و شامل مصرف انرژی و هزینه های آن نیز می شود. مهم ترین برتری لامپهای رشد LED امکان افزایش تراکم پرورش به صورت طبقاتی است (شکل 4 چپ). این فناوری همچنان در حال توسعه است اما آینده درخشانی برای آن تصور می شود. شکل 5 به مقایسه لامپهای LED با انواع مختلف لامپهای HPS و CFL می پردازد. برای اطلاعات بیشتر و پروژه های پژوهشی با مشاوران ما تماس بگیرید. ما همیشه از کمک به شما خوشحال خواهیم شد.

سوالات متداول

در این صورت کانال های ورودی و خروجی جریان هوا را بررسی کنید و از عدم وجود هرگونه گرد و غبار و اجسام مزاحم که می توانند باعث بسته شدن مسیر هوا شوند اطمینان حاصل کنید.

برای اطلاع از این مورد به پنل کنترل دستگاه خود در اپلیکیشن فارمینو وارد شوید و در قسمت نمایش اطلاعات دستگاه نسخه ی فرمور آن را مشاهده کنید. در همین قسمت در صورتی که بروزرسانی ای برای فرمور دستگاه شما موجود باشد، این مورد توسط یک آیکن بروزرسانی نمایش داده خواهد شد.

بدنه ی پنل های رشد تولید شده توسط این شرکت دارای پوشش گالوانیزه ی گرم می باشد که می تواند حداکثر مقاومت در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی را روی سطح بدنه ایجاد کند. در صورتی که رطوبت محیط محل نصب پنل حداکثر 99 درصد رطوبت نسبی هوا باشد پنل کماکان قادر به ادامه فعالیت خواهد بود اما در شرایطی که رطوبت محل نصب پنل از بازه ی اشباع فراتر رود پنل های استاندارد دچار آسیب جدی خواهد شد. در صورتی که بایستی پنل خود را در شرایط اشباع رطوبتی نصب کنید بایستی با تماس با کارشناسان توپا نسبت به تهیه پنل های سفارشی اقدام نمائید.

مشکل در ارتباط با اپلیکیشن فارمینو به دلایلی از جمله اتمام مدت یا حجم بسته ی اینترنت خریداری شده برای سیم کارت روی دستگاه، قطع موقت ارتباط اینترنت به دلایل ناشی از مشکلات شبکه ی اپراتورهای موبایل، عدم ارتباط تلفن همراه با اینترنت، قطع موقت ارتباط اینترنت تلفن همراه به دلایل ناشی از مشکلات ارائه دهنده سرویس اینترنت و یا اشکالات نادر ناشی از نواقص موجود در کد نویسی نرم افزار بوجود می آیند. درصورت بروز این مشکل پس از بررسی ارتباط تلفن همراه با اینترنت و بررسی موجودی بسته ی اینترنت سیم کارت دستگاه و رفع مشکلات و بررسی مجدد ارتباط با دستگاه، در صورتی که مشکل ارتباط دستگاه با اپلیکیشن تلفن همراه حل نشده بود با کارشناسان پشتیبانی شرکت تماس بگیرید.

پارامترهای مختلفی در محاسبه ی تعداد پنل مورد نیاز برای یک سطح مشخص بایستی مورد بررسی قرار گیرد. به طور خلاصه پنل های توپا زاویه ی تابش 120 درجه را نسبت به خط عمود بر سطح پنل ارائه می دهند، یعنی نسبت به خط عمود بر پنل سطح پنل رشد زاویه مثبت و منفی 60 درجه را ارائه می دهند. به این ترتیب و با استفاده از روابط مثلثاتی می توان به راحتی با در نظر گرفتن ابعاد پنل مساحتی که نور یکنواخت را با نسبت یک نواختی 70 درصد پوشش می دهد محاسبه کرد. همچنین لازم به ذکر است که در صورتی که از زاویه ی 120 درجه ی تابش خارج شویم، نور به یکباره قطع نخواهد شد بلکه به تدریج شدت و یک نواختی توزیع نور کاهش پیدا خواهد کرد.

دانلودها

برای دریافت آخرین نسخه های فرمور پنل رشد گیاه گرولی به مرکز دانلودها مراجعه کرده و از بخش مربوط به پنل رشد گیاه گرولی محتوای مورد نیاز خود را دانلود کنید.