سیستم کنترل آبیاری شالیزار

نسل آینده ی سیستم های کنترل آبیاری

 • مدیریت مصرف انرژی در بهینه ترین حالت – تامین انرژی توسط پنل های خورشیدی به همراه باتری پشتیبان با قابلیت شارژدهی به مدت 5 روز در آب و هوای ابری.
 • دقت بالا در اندازه گیری ها – اندازه گیری سطح آب. شالیزار با دقت 1 میلی متر و خطای استاندارد 4 میلی متر با روایی و پایایی بی نظیر در داده برداری.
 • کنترل و نمایش همه چیز با اپلیکیشن تلفن همراه فارمینو – وضعیت لحظه به لحظه ی زمین شالیزاری خود را بررسی کرده و تنظیمات دستگاه را از هرجای دنیا که هستید تغییر دهید.
 • داده برداری سریع و قابل تنظیم – سنسورهای دقیق دستگاه قابلیت داده برداری در حداقل فاصله زمانی یک دهم ثانیه را دارند و این فاصله زمانی تا 30 ثانیه قابل افزایش است.
 • مناسب برای پژوهش و مقالات علمی – همه ی اطلاعات و تنظیمات انجام شده روی دستگاه در یک کارت حافظه با ظرفیت برداشت داده ها تا 12 سال مداوم ذخیره می شود.
 • تنظیم سطح آب به دو صورت خودکار و دستی – می توانید سطح آب را به دلخواه خود به دو صورت خودکار و دستی از طریق اپلیکیشن تلفن همراه تنظیم کنید.
 • جدید ترین تکنولوژی در آبیاری شالیزار – با استفاده از تجهیزات اندازه گیری دقیق و لحظه ای این دستگاه می توانید با متد آبیاری تنوابی تا 35 درصد مصرف آب را کاهش داده و عملکرد محصول را با حفظ کیفیت تا 20 درصد افزایش دهید.
 • بلاست را کنترل کنید – معجزه ی کنترل بیولوژیک بلاست را با استفاده ازجدیدترین متد کنترل رطوبت در ناحیه ریشه و ساقه گیاه برای همیشه در اختیار داشته باشید.

مشخصات فیزیکی
ارتفاع 120 سانتی متر
قطر خارجی 166 میلی متر
قطر داخلی 160 میلی متر
وزن دستگاه 7.2 کیلوگرم
ابعاد پنل خورشیدی (طول*عرض*ارتفاع) 23*32*2.5 سانتی متر
مشخصات سنسورها
دقت اندازه گیری فاصله سنج 1 میلی متر
خطای اندازه گیری فاصله سنج + – 2 میلی متر
پایایی داده فاصله سنج بدون تغییر در تست 5 ساله
دقت اندازه گیری سنسور دما 0.0625 درجه سانتی گراد
خطای اندازه گیری سنسور دما + – 0.1 درجه سانتی گراد
نوع سنسور دما سنسور دیجیتال با قابلیت کالیبراسیون اتوماتیک
دقت اندازه گیری سنسور رطوبت محیط 0.1 % RH
خطای اندازه گیری سنسور رطوبت محیط 0.5 % RH
نوع سنسور رطوبت سنسور دیجیتال با قابلیت کالیبراسیون اتوماتیک
مشخصات داده بردار
ظرفیت حافظه 16 گیگابایت
قابلیت ارتقاء حافظه تا 64 گیگابایت
زمان بندی داده برداری 1 دقیقه یکبار (پیش فرض)
قابلیت تنظیم زمان بندی داده برداری از 30 ثانیه تا 1 ساعت
قابلیت دریافت خروجی در نرم افزارهای صفحه گسترده اکسل، نوت پد، متلب
مشخصات واحد کنترل
قابلیت کنترل پمپ آب قابلیت کنترل پمپ های الکتریکی و پمپ های سوخت فسیلی دارای استارت
حداکثر تعداد پمپ قابل کنترل توسط یک دستگاه 5
حداکثر جریان مجاز عبوری از هر کانال قابل کنترل 10 آمپر واقعی
نوع رله های مورد استفاده رله حالت جامد
قابلیت کنترل پمپ ها به صورت مجزا فقط در نسخه سفارشی
حداکثر ولتاژ مجاز عبوری از هر کانال 240 ولت تک فاز
قابلیت اتصال پمپ های سه فاز فقط در نسخه سفارشی
پارامترهای قابل تنظیم
قابلیت تنظیم وضعیت پمپ ها توسط اپلیکیشن فارمینو
قابلیت تنظیم وضعیت خودکار یا دستی کنترل سطح آب توسط اپلیکیشن فارمینو
قابلیت تنظیم سطح آب توسط متد سطح ثابت توسط اپلیکیشن فارمینو
قابلیت تنظیم سطح آب توسط متد تناوبی توسط اپلیکیشن فارمینو
تنظیم حداکثر و حداقل سطح آب در متد سطح ثابت توسط اپلیکیشن فارمینو
تنظیم آستانه بالا و پایین سطح آب در متد تناوبی توسط اپلیکیشن فارمینو
فعال و غیرفعال سازی کنترل بیولوژیک بلاست توسط اپلیکیشن فارمینو
مشخصات سیستم تامین کننده انرژی
ظرفیت باتری پشتیبان 8800 میلی آمپر
توان پنل خورشیدی 20 وات
مصرف انرژی در حالت آماده به کار 9 میلی آمپر ساعت
مصرف انرژی در حالت تبادل داده 200 میلی آمپر ساعت
مصرف انرژی در حالت پردازش و اجرا 15 میلی آمپر ساعت
حداکثر زمان روشن ماندن در هوای آفتابی مداوم * بی نهایت
حداکثر زمان روشن ماندن در هوای نیمه ابری مداوم * 15 روز
حداکثر زمان روشن ماندن در هوای ابری مداوم * 6 روز
متوسط زمان تکمیل شارژ از 10 تا 100 درصد 4 ساعت
توان شارژر 10 وات
مشخصات متد ارتباطی
پروتکل ارتباطی PAIOT
بستر ارتباطی اینترنت
شبکه ارتباطی 2G-3G-4G
پروتکل امنیتی TLS 1.3

* اعداد بیان شده در شرایط استاندارد و با دستگاه حاوی باتری های پشتیبانی که قبلا استفاده نشده بود و پس از یکبار شارژ کامل توسط شارژر دستگاه به کار گرفته شده بود، به دست آمده است.

پیش از آشنایی با محصول

سیستم اتوماسیون آبیاری شالیزار محصولی از شرکت توسعه پویان آروند می باشد که نسخه ی ابتدایی آن در سال 1397 طراحی و ساخته شده است. این سیستم می تواند با همراهی اپلیکیشن اندروید Farmino سطح آب شالیزار را در دو حالت ثابت و تناوبی کنترل نموده و به صورت آنلاین سطح کنونی آب زمین شالیزاری را هرجای دنیا که باشید به شما نمایش دهد. روش آبیاری تناوبی اراضی شالیزاری به این صورت تعریف می شود که پس از غرقاب نمودن زمین، آبیاری قطع شده و تا زمانی که زمین به مرحله ترک خوردن نرسد، آبیاری مجدد صورت نمی پذیرد. روش آبیاری تناوبی مبتنی بر این دو حقیقت است که برنج می تواند در رطوبت های بدون غرقاب هم رشد خوبی داشته باشد و تا زمانی که رطوبت خاک از حد 80 درصد اشباع پایین تر نرفته است، عملکرد آن نقصان نمی‌یابد. مزایای این روش صرفه جویی در مصرف آب،

کاهش مشکلات ناشی از عدم زهکشی، تهویه خاک و خروج گازهای سمی از ناحیه ریشه است. تحت این شرایط نه تنها عملکرد کاهش نمی یابد بلکه برنج از رشد مناسب برخوردار بوده و دانه ها و ساقه های آن بدون کوچکترین خسارت دارای کیفیت ظاهری خوبی هستند.

اثر آبیاری تناوبی بر رشد رویشی برنج سبب مقاوم تر شدن گیاه به خوابیدگی در انتهای فصل می شود و برداشت مکانیزه را تسهیل می کند. اثر مستقیم خشکی های متناوب بر گیاه برنج، تولید بیشتر هرمون ابسزیک اسید یا ABA در ریشه است. تولید هرمون ABA سبب کاهش رشد قد بوته (رشد رویشی) و مقاومت بیشتر گیاه نسبت به تنش های خشکی محتمل در انتهال فصل می شود و ریسک کاهش عملکرد محصول برنج در اثر تنش خشکی را کاهش می دهد. با اجرای روش آبیاری تناوبی در شالیزار، 30 درصد آب کمتری برای تولید برنج در کشور مصرف شده و بهره وری مصرف آب کشاورزی کشور را افزایش می دهد. مقدار آب صرفه جویی شده می تواند در زیر کشت بردن اراضی بیشتر برای افزایش تولید برنج یا در بخش های دیگر مصرف شود. افزایش بهره وری در شرایط کم آبی، ضمن حفظ مقدار بیشتر منابع آبی در مخازن، ریسک خشکسالی در انتهای فصل آبیاری برنج به علت اتمام آب در منبع را کاهش داده و در نتیجه خسارت مالی به کشاورزان در اثر اتمام آب آبیاری را کمتر می کند. به منظور جلوگیری از هر گونه تنش خشکی در ابتدای رشد، استقرار مناسب نشاها و جلوگیری از رشد علف‌های هرز، تا دو هفته پس از نشاکاری سطح مزرعه غرقاب نگه داشته می‌شود. ارتفاع مناسب آب براساس توصیه‌های موسسه بین المللی تحقیقات برنج (IRRI) ۵ سانتیمتر (۷-۳ سانتی متر) است. پس از این دوره می‌توان به انجام آبیاری تناوبی اقدام نمود. چالش اصلی، اندازه‌گیری مقدار رطوبت غیر اشباع در عمق ناحیه ریشه برنج توسط زارعین است. اندازه‌گیری رطوبت نیاز به استفاده از روش‌های آزمایشگاهی مانند روش وزنی و یا استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری برجا در شالیزار دارد. استفاده از روش آزمایشگاهی به سبب نیاز به زمان و صرف هزینه مطلوب اغلب کشاورزان نیست. استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری برجا نیز به سبب استفاده از سنسورهای رطوبت گران قیمت و نیاز به هزینه اولیه بالا، با استقبال خوبی در بین کشاورزان روبرو نیست. روش چاهک مشبک IRRI درک فرایند آبیاری تناوبی را برای کشاورزان ساده می‌کند. با این حال مشکلاتی برای آن متصور است. بازدید از چاهک‌ها نیاز به نیروی کاری دارد که با یک برنامه منظم به آن‌ها سرکشی کند و عمق آب درون آن را با خطکش اندازه گیری نماید. این کار ضمن افزون فعالیت جدید به فعالیت های زراعت

برنج، مستلزم صرف وقت و هزینه بیشتر نصبت به روش مرسوم غرقابی است. بنابراین گروهی از زارعین، که معمولاً آب کافی در اختیار دارند، نسبت به انجام اینکار رغبت کمتری نشان می دهند. دومین مشکل با رشد گیاه برنج به چشم می آید. رشد گیاه سبب سختی حرکت در کرت های شالیزاری شده و عملاً دسترسی به چاهک و قرائت عمق آب درون چاهک را غیر ممکن می کند. این مشکل برای زارعین که آب کمی در اختیار دارند و باید کرت های کوچک را از لحاظ آبیاری مدیریت کنند، عاملی محدود کننده است.

دستگاه اتوماسیون آبیاری شالیزار

دستگاه اتوماسیون آبیاری تناوبی زمین های شالیزاری روش چاهک مشبک IRRI را کامل نموده و دو چالش اصلی پیش روی روش آبیاری تناوبی برنج را رفع می کند. این سامانه امکان مدیریت آبیاری شالیزار از راه دور را با ارسال اطلاعات عمق آب در چاهک روش به تلفن همراه کشاورز به زبان فارسی فراهم می آورد. همچنین با اتصال پمپ‌های برقی، نیاز به حضور مداوم کشاورز برای آبیاری را حذف نموده و سبب انعطاف و دقت بالا در زمان آبیاری مجدد می شود. دستگاه اتوماسیون آبیاری تناوبی زمین های شالیزاری قادر است با دستور قبلی کشاورز، به صورت اتوماتیک اقدام به روشن نمودن پمپ و آبیاری نماید. شکل 2 شمای کلی دستگاه اتوماسیون آبیاری تناوبی زمین‌های شالیزاری و دیاگرام نحوه تعامل آن با شالیزار و شالیکار را نمایش می‌دهد. در این سامانه چاهک مشبک IRRI به تجهیزات اندازه‌گیری سطح آب و ارسال داده بر بستر شبکه تلفن همراه (GSM) تجهیز شده است. سامانه با منبع انرژی خورشیدی کار کرده و پمپ آب را کنترل می نماید. شالیکار تنها با تعیین سطح آب در بالا و زیر سطح خاک شالیزار (سطح آب 1 و 2 در شکل 3) قادر به تنظیم فرایند آبیاری

خواهد بود. شالیکار با مساوی قرار دادن دو مقدار، امکان آبیاری غرقابی تا عمق مشخص شده را نیز دارد. به این صورت، دستگاه اتوماسیون آبیاری تناوبی زمین های شالیزاری نیاز به سرکشی به چاهک و حضور نیروی کار در روش آبیاری تناوبی را حذف می نماید و به ترویج این روش کمک شایانی می کند. شالیکار در هر زمان و هر نقطه از دنیا که به تلفن همراه دسترسی داشته باشد، قادر به کنترل سامانه و بررسی عمق آب در شالیزار خواهد بود. همچنین این دستگاه امکان اندازه گیری حجمی آب آبیاری شالیزار، بررسی تغییرات سرعت نفوذ آب و اندازه گیری ضریب آبگذری سخت لایه (Hard Pan) را ممکن می سازد.

منبع انرژی تجدید پذیر دوستدار طبیعت

انرژی الکتریکی دستگاه اتوماسیون آبیاری تناوبی زمین‌های شالیزاری از نور خورشید تامین می شود. تامین انرژی دستگاه در اراضی شالیزاری به وسیله سیم کشی غیر ممکن است بنابراین دستگاه باید قادر به تامین انرژی مورد نیاز خود در محل باشد. تامین انرژی بر عهده مجموعه ای از سلول های خورشیدی، باتری ها و قطعات الکترونیکی کنترل شارژ است. مجتمع سلول خورشیدی 20 وات، به همراه باتری های یون-لیتیم 8800 میلی آمپر و مدار کنترل شارژ با قابلیت جلوگیری از شارژ بیش از حد و کنترل سرعت شارژ 10 واتی برای دستگاه استفاده شد. این مجموعه می تواند تا 72 ساعت در شرایط ابری کامل (بدون شارژ از صفحه خورشیدی) سیستم را روشن نگاه داشته و با وجود نور مستقیم خورشید در بازه 14 ساعته سیستم را تا حد شارژ کامل می رساند. استفاده از الگوریتم خواب در برنامه نویسی سبب کاهش مصراف

غیر ضروری انرژی، افزایش عمر باتری ها و تدام در درسترس بودن انرژی شد. الگوریتم خواب، قسمت هایی که نیاز به فعالیت دائم در آن ها نیست را خاموش کرده و با فراخوان آنها برای موقع نیاز، در مصرف انرژی، صرفه جویی می کند.

سوالات متداول

حتما بایستی از باتری های استاندارد ارائه شده توسط شرکت بعنوان باتری های یدکی دستگاه استفاده کنید. در صورتی که باتری های دستگاه دچار اشکال شده است باید با تماس با تیم پشتیبانی توپا نسبت به تهیه ی باتری های یدکی جدید اقدام نمائید. 

بر اساس ظرفیت طراحی شده در شرایط استاندارد محاسبه شده باتری های دستگاه بایستی بین 3 تا 5 سال عمر مفید داشته باشند، این به آن معنی است که بهترین زمان تعویض این باتری ها پس از گذر این زمان است اما به دلایلی مانند دمای بالای منطقه محل نصب، روزهای ابری مداوم بالا که باعث تخلیه کامل باتری می شود و سیکل های شارژ و دشارژ کامل را افزایش می دهد و موارد مشابه، این امکان وجود دارد که عمر مفید باتری های دستگاه با اعداد گفته شده در بالا مغایرت داشته باشد.

به دلیل استفاده از متریال PETG و رزین مقاوم در برابر UV در بدنه ی دستگاه، مقاومت بدنه ی دستگاه در برابر نور آفتاب تا حد امکان افزایش یافته است. بدنه پلی اتیلن لوله ی خارجی نیز از لوله ی گرید A تهیه شده است و از مقاومت بالایی در برابر نور خورشید برخوردار است.

مشکل در ارتباط با اپلیکیشن فارمینو به دلایلی از جمله اتمام مدت یا حجم بسته ی اینترنت خریداری شده برای سیم کارت روی دستگاه، قطع موقت ارتباط اینترنت به دلایل ناشی از مشکلات شبکه ی اپراتورهای موبایل، عدم ارتباط تلفن همراه با اینترنت، قطع موقت ارتباط اینترنت تلفن همراه به دلایل ناشی از مشکلات ارائه دهنده سرویس اینترنت و یا اشکالات نادر ناشی از نواقص موجود در کد نویسی نرم افزار بوجود می آیند. درصورت بروز این مشکل پس از بررسی ارتباط تلفن همراه با اینترنت و بررسی موجودی بسته ی اینترنت سیم کارت دستگاه و رفع مشکلات و بررسی مجدد ارتباط با دستگاه، در صورتی که مشکل ارتباط دستگاه با اپلیکیشن تلفن همراه حل نشده بود با کارشناسان پشتیبانی شرکت تماس بگیرید.

پارامترهای مختلفی در محاسبه ی تعداد دستگاه مورد نیاز برای یک زمین شالیزاری بایستی در نظر گرفته شود که در بهترین حالت ممکن تشخیص این مورد بایستی توسط بازدید کارشناسان شرکت از زمین یا ارسال اطلاعات زمین از جمله موقعیت جغرافیایی و تصاویر مختلف از زمین شالیزاری انجام شود. با این وجود برای سهولت برآوردهای لازم در خصوص هزینه ها شرکت توسعه پویان آروند نرم افزار آنلاین محاسبه گر سیستم اتوماسیون آبیاری را در اختیار مشتریان عزیز قرار داده است که با کلیک بر روی این لینک می توانید جهت محاسبه تعداد دستگاه مورد نیاز زمین خود از این ابزار رایگان استفاده کنید. در نظر داشته باشید که بهترین پیشنهاد ما تماس با کارشناسان توپا بوده و ابزار فوق جهت سهولت برآوردهای مورد نیاز مشتریان طراحی شده است.

دانلودها

برای دریافت آخرین نسخه های فرمور دستگاه کنترل آبیاری شالیزار به مرکز دانلودها مراجعه کرده و از بخش مربوط به سیستم کنترل آبیاری شالیزار محتوای مورد نیاز خود را دانلود کنید.

سیستم کنترل آبیاری شالیزار

نسل آینده ی سیستم های کنترل آبیاری

سیستم کنترل آبیاری شالیزار

نسل آینده ی سیستم های کنترل آبیاری

 • مدیریت مصرف انرژی در بهینه ترین حالت – تامین انرژی توسط پنل های خورشیدی به همراه باتری پشتیبان با قابلیت شارژدهی به مدت 5 روز در آب و هوای ابری.
 • دقت بالا در اندازه گیری ها – اندازه گیری سطح آب. شالیزار با دقت 1 میلی متر و خطای استاندارد 4 میلی متر با روایی و پایایی بی نظیر در داده برداری.
 • کنترل و نمایش همه چیز با اپلیکیشن تلفن همراه فارمینو – وضعیت لحظه به لحظه ی زمین شالیزاری خود را بررسی کرده و تنظیمات دستگاه را از هرجای دنیا که هستید تغییر دهید.
 • داده برداری سریع و قابل تنظیم – سنسورهای دقیق دستگاه قابلیت داده برداری در حداقل فاصله زمانی یک دهم ثانیه را دارند و این فاصله زمانی تا 30 ثانیه قابل افزایش است.
 • مناسب برای پژوهش و مقالات علمی – همه ی اطلاعات و تنظیمات انجام شده روی دستگاه در یک کارت حافظه با ظرفیت برداشت داده ها تا 12 سال مداوم ذخیره می شود.
 • تنظیم سطح آب به دو صورت خودکار و دستی – می توانید سطح آب را به دلخواه خود به دو صورت خودکار و دستی از طریق اپلیکیشن تلفن همراه تنظیم کنید.
 • جدید ترین تکنولوژی در آبیاری شالیزار – با استفاده از تجهیزات اندازه گیری دقیق و لحظه ای این دستگاه می توانید با متد آبیاری تنوابی تا 35 درصد مصرف آب را کاهش داده و عملکرد محصول را با حفظ کیفیت تا 20 درصد افزایش دهید.
 • بلاست را کنترل کنید – معجزه ی کنترل بیولوژیک بلاست را با استفاده ازجدیدترین متد کنترل رطوبت در ناحیه ریشه و ساقه گیاه برای همیشه در اختیار داشته باشید.

مشخصات فیزیکی
ارتفاع 120 سانتی متر
قطر خارجی 166 میلی متر
قطر داخلی 160 میلی متر
وزن دستگاه 7.2 کیلوگرم
ابعاد پنل خورشیدی (طول*عرض*ارتفاع) 23*32*2.5 سانتی متر
مشخصات سنسورها
دقت اندازه گیری فاصله سنج 1 میلی متر
خطای اندازه گیری فاصله سنج + – 2 میلی متر
پایایی داده فاصله سنج بدون تغییر در تست 5 ساله
دقت اندازه گیری سنسور دما 0.0625 درجه سانتی گراد
خطای اندازه گیری سنسور دما + – 0.1 درجه سانتی گراد
نوع سنسور دما سنسور دیجیتال با قابلیت کالیبراسیون اتوماتیک
دقت اندازه گیری سنسور رطوبت محیط 0.1 % RH
خطای اندازه گیری سنسور رطوبت محیط 0.5 % RH
نوع سنسور رطوبت سنسور دیجیتال با قابلیت کالیبراسیون اتوماتیک
مشخصات داده بردار
ظرفیت حافظه 16 گیگابایت
قابلیت ارتقاء حافظه تا 64 گیگابایت
زمان بندی داده برداری 1 دقیقه یکبار (پیش فرض)
قابلیت تنظیم زمان بندی داده برداری از 30 ثانیه تا 1 ساعت
قابلیت دریافت خروجی در نرم افزارهای صفحه گسترده اکسل، نوت پد، متلب
مشخصات واحد کنترل
قابلیت کنترل پمپ آب قابلیت کنترل پمپ های الکتریکی و پمپ های سوخت فسیلی دارای استارت
حداکثر تعداد پمپ قابل کنترل توسط یک دستگاه 5
حداکثر جریان مجاز عبوری از هر کانال قابل کنترل 10 آمپر واقعی
نوع رله های مورد استفاده رله حالت جامد
قابلیت کنترل پمپ ها به صورت مجزا فقط در نسخه سفارشی
حداکثر ولتاژ مجاز عبوری از هر کانال 240 ولت تک فاز
قابلیت اتصال پمپ های سه فاز فقط در نسخه سفارشی
پارامترهای قابل تنظیم
قابلیت تنظیم وضعیت پمپ ها توسط اپلیکیشن فارمینو
قابلیت تنظیم وضعیت خودکار یا دستی کنترل سطح آب توسط اپلیکیشن فارمینو
قابلیت تنظیم سطح آب توسط متد سطح ثابت توسط اپلیکیشن فارمینو
قابلیت تنظیم سطح آب توسط متد تناوبی توسط اپلیکیشن فارمینو
تنظیم حداکثر و حداقل سطح آب در متد سطح ثابت توسط اپلیکیشن فارمینو
تنظیم آستانه بالا و پایین سطح آب در متد تناوبی توسط اپلیکیشن فارمینو
فعال و غیرفعال سازی کنترل بیولوژیک بلاست توسط اپلیکیشن فارمینو
مشخصات سیستم تامین کننده انرژی
ظرفیت باتری پشتیبان 8800 میلی آمپر
توان پنل خورشیدی 20 وات
مصرف انرژی در حالت آماده به کار 9 میلی آمپر ساعت
مصرف انرژی در حالت تبادل داده 200 میلی آمپر ساعت
مصرف انرژی در حالت پردازش و اجرا 15 میلی آمپر ساعت
حداکثر زمان روشن ماندن در هوای آفتابی مداوم * بی نهایت
حداکثر زمان روشن ماندن در هوای نیمه ابری مداوم * 15 روز
حداکثر زمان روشن ماندن در هوای ابری مداوم * 6 روز
متوسط زمان تکمیل شارژ از 10 تا 100 درصد 4 ساعت
توان شارژر 10 وات
مشخصات متد ارتباطی
پروتکل ارتباطی PAIOT
بستر ارتباطی اینترنت
شبکه ارتباطی 2G-3G-4G
پروتکل امنیتی TLS 1.3

* اعداد بیان شده در شرایط استاندارد و با دستگاه حاوی باتری های پشتیبانی که قبلا استفاده نشده بود و پس از یکبار شارژ کامل توسط شارژر دستگاه به کار گرفته شده بود، به دست آمده است.

پیش از آشنایی با محصول

سیستم اتوماسیون آبیاری شالیزار محصولی از شرکت توسعه پویان آروند می باشد که نسخه ی ابتدایی آن در سال 1397 طراحی و ساخته شده است. این سیستم می تواند با همراهی اپلیکیشن اندروید Farmino سطح آب شالیزار را در دو حالت ثابت و تناوبی کنترل نموده و به صورت
آنلاین سطح کنونی آب زمین شالیزاری را هرجای دنیا که باشید به شما نمایش دهد. روش آبیاری تناوبی اراضی شالیزاری به این صورت تعریف می شود که پس از غرقاب نمودن زمین، آبیاری قطع شده و تا زمانی که زمین به مرحله ترک خوردن نرسد، آبیاری مجدد صورت نمی
پذیرد. روش آبیاری تناوبی مبتنی بر این دو حقیقت است که برنج می تواند در رطوبت های بدون غرقاب هم رشد خوبی داشته باشد و تا زمانی که رطوبت خاک از حد 80 درصد اشباع پایین تر نرفته است، عملکرد آن نقصان نمی‌یابد. مزایای این روش صرفه جویی در مصرف آب،
کاهش مشکلات ناشی از عدم زهکشی، تهویه خاک و خروج گازهای سمی از ناحیه ریشه است. تحت این شرایط نه تنها عملکرد کاهش نمی یابد بلکه برنج از رشد مناسب برخوردار بوده و دانه ها و ساقه های آن بدون کوچکترین خسارت دارای کیفیت ظاهری خوبی هستند.

اثر آبیاری تناوبی بر رشد رویشی برنج سبب مقاوم تر شدن گیاه به خوابیدگی در انتهای فصل می شود و برداشت مکانیزه را تسهیل می کند. اثر مستقیم خشکی های متناوب بر گیاه برنج، تولید بیشتر هرمون ابسزیک اسید یا ABA در ریشه است. تولید هرمون ABA سبب کاهش رشد
قد بوته (رشد رویشی) و مقاومت بیشتر گیاه نسبت به تنش های خشکی محتمل در انتهال فصل می شود و ریسک کاهش عملکرد محصول برنج در اثر تنش خشکی را کاهش می دهد. با اجرای روش آبیاری تناوبی در شالیزار، 30 درصد آب کمتری برای تولید برنج در کشور مصرف شده
و بهره وری مصرف آب کشاورزی کشور را افزایش می دهد. مقدار آب صرفه جویی شده می تواند در زیر کشت بردن اراضی بیشتر برای افزایش تولید برنج یا در بخش های دیگر مصرف شود. افزایش بهره وری در شرایط کم آبی، ضمن حفظ مقدار بیشتر منابع آبی در مخازن، ریسک
خشکسالی در انتهای فصل آبیاری برنج به علت اتمام آب در منبع را کاهش داده و در نتیجه خسارت مالی به کشاورزان در اثر اتمام آب آبیاری را کمتر می کند. به منظور جلوگیری از هر گونه تنش خشکی در ابتدای رشد، استقرار مناسب نشاها و جلوگیری از رشد علف‌های
هرز، تا دو هفته پس از نشاکاری سطح مزرعه غرقاب نگه داشته می‌شود. ارتفاع مناسب آب براساس توصیه‌های موسسه بین المللی تحقیقات برنج (IRRI) ۵ سانتیمتر (۷-۳ سانتی متر) است. پس از این دوره می‌توان به انجام آبیاری تناوبی اقدام نمود. چالش اصلی، اندازه‌گیری
مقدار رطوبت غیر اشباع در عمق ناحیه ریشه برنج توسط زارعین است. اندازه‌گیری رطوبت نیاز به استفاده از روش‌های آزمایشگاهی مانند روش وزنی و یا استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری برجا در شالیزار دارد. استفاده از روش آزمایشگاهی به سبب نیاز به زمان و
صرف هزینه مطلوب اغلب کشاورزان نیست. استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری برجا نیز به سبب استفاده از سنسورهای رطوبت گران قیمت و نیاز به هزینه اولیه بالا، با استقبال خوبی در بین کشاورزان روبرو نیست. روش چاهک مشبک IRRI درک فرایند آبیاری تناوبی را برای
کشاورزان ساده می‌کند. با این حال مشکلاتی برای آن متصور است. بازدید از چاهک‌ها نیاز به نیروی کاری دارد که با یک برنامه منظم به آن‌ها سرکشی کند و عمق آب درون آن را با خطکش اندازه گیری نماید. این کار ضمن افزون فعالیت جدید به فعالیت های زراعت
برنج، مستلزم صرف وقت و هزینه بیشتر نصبت به روش مرسوم غرقابی است. بنابراین گروهی از زارعین، که معمولاً آب کافی در اختیار دارند، نسبت به انجام اینکار رغبت کمتری نشان می دهند. دومین مشکل با رشد گیاه برنج به چشم می آید. رشد گیاه سبب سختی حرکت
در کرت های شالیزاری شده و عملاً دسترسی به چاهک و قرائت عمق آب درون چاهک را غیر ممکن می کند. این مشکل برای زارعین که آب کمی در اختیار دارند و باید کرت های کوچک را از لحاظ آبیاری مدیریت کنند، عاملی محدود کننده است.

دستگاه اتوماسیون آبیاری شالیزار

دستگاه اتوماسیون آبیاری تناوبی زمین های شالیزاری روش چاهک مشبک IRRI را کامل نموده و دو چالش اصلی پیش روی روش آبیاری تناوبی برنج را رفع می کند. این سامانه امکان مدیریت آبیاری شالیزار از راه دور را با ارسال اطلاعات عمق آب در چاهک روش به تلفن همراه
کشاورز به زبان فارسی فراهم می آورد. همچنین با اتصال پمپ‌های برقی، نیاز به حضور مداوم کشاورز برای آبیاری را حذف نموده و سبب انعطاف و دقت بالا در زمان آبیاری مجدد می شود. دستگاه اتوماسیون آبیاری تناوبی زمین های شالیزاری قادر است با دستور قبلی
کشاورز، به صورت اتوماتیک اقدام به روشن نمودن پمپ و آبیاری نماید. شکل 2 شمای کلی دستگاه اتوماسیون آبیاری تناوبی زمین‌های شالیزاری و دیاگرام نحوه تعامل آن با شالیزار و شالیکار را نمایش می‌دهد. در این سامانه چاهک مشبک IRRI به تجهیزات اندازه‌گیری
سطح آب و ارسال داده بر بستر شبکه تلفن همراه (GSM) تجهیز شده است. سامانه با منبع انرژی خورشیدی کار کرده و پمپ آب را کنترل می نماید. شالیکار تنها با تعیین سطح آب در بالا و زیر سطح خاک شالیزار (سطح آب 1 و 2 در شکل 3) قادر به تنظیم فرایند آبیاری
خواهد بود. شالیکار با مساوی قرار دادن دو مقدار، امکان آبیاری غرقابی تا عمق مشخص شده را نیز دارد. به این صورت، دستگاه اتوماسیون آبیاری تناوبی زمین های شالیزاری نیاز به سرکشی به چاهک و حضور نیروی کار در روش آبیاری تناوبی را حذف می نماید و به
ترویج این روش کمک شایانی می کند. شالیکار در هر زمان و هر نقطه از دنیا که به تلفن همراه دسترسی داشته باشد، قادر به کنترل سامانه و بررسی عمق آب در شالیزار خواهد بود. همچنین این دستگاه امکان اندازه گیری حجمی آب آبیاری شالیزار، بررسی تغییرات سرعت
نفوذ آب و اندازه گیری ضریب آبگذری سخت لایه (Hard Pan) را ممکن می سازد.

منبع انرژی تجدید پذیر دوستدار طبیعت

انرژی الکتریکی دستگاه اتوماسیون آبیاری تناوبی زمین‌های شالیزاری از نور خورشید تامین می شود. تامین انرژی دستگاه در اراضی شالیزاری به وسیله سیم کشی غیر ممکن است بنابراین دستگاه باید قادر به تامین انرژی مورد نیاز خود در محل باشد. تامین انرژی بر عهده
مجموعه ای از سلول های خورشیدی، باتری ها و قطعات الکترونیکی کنترل شارژ است. مجتمع سلول خورشیدی 20 وات، به همراه باتری های یون-لیتیم 8800 میلی آمپر و مدار کنترل شارژ با قابلیت جلوگیری از شارژ بیش از حد و کنترل سرعت شارژ 10 واتی برای دستگاه استفاده
شد. این مجموعه می تواند تا 72 ساعت در شرایط ابری کامل (بدون شارژ از صفحه خورشیدی) سیستم را روشن نگاه داشته و با وجود نور مستقیم خورشید در بازه 14 ساعته سیستم را تا حد شارژ کامل می رساند. استفاده از الگوریتم خواب در برنامه نویسی سبب کاهش مصراف
غیر ضروری انرژی، افزایش عمر باتری ها و تدام در درسترس بودن انرژی شد. الگوریتم خواب، قسمت هایی که نیاز به فعالیت دائم در آن ها نیست را خاموش کرده و با فراخوان آنها برای موقع نیاز، در مصرف انرژی، صرفه جویی می کند.

سوالات متداول

حتما بایستی از باتری های استاندارد ارائه شده توسط شرکت بعنوان باتری های یدکی دستگاه استفاده کنید. در صورتی که باتری های دستگاه دچار اشکال شده است باید با تماس با تیم پشتیبانی توپا نسبت به تهیه ی باتری های یدکی جدید اقدام نمائید. 

بر اساس ظرفیت طراحی شده در شرایط استاندارد محاسبه شده باتری های دستگاه بایستی بین 3 تا 5 سال عمر مفید داشته باشند، این به آن معنی است که بهترین زمان تعویض این باتری ها پس از گذر این زمان است اما به دلایلی مانند دمای بالای منطقه محل نصب، روزهای ابری مداوم بالا که باعث تخلیه کامل باتری می شود و سیکل های شارژ و دشارژ کامل را افزایش می دهد و موارد مشابه، این امکان وجود دارد که عمر مفید باتری های دستگاه با اعداد گفته شده در بالا مغایرت داشته باشد.

به دلیل استفاده از متریال PETG و رزین مقاوم در برابر UV در بدنه ی دستگاه، مقاومت بدنه ی دستگاه در برابر نور آفتاب تا حد امکان افزایش یافته است. بدنه پلی اتیلن لوله ی خارجی نیز از لوله ی گرید A تهیه شده است و از مقاومت بالایی در برابر نور خورشید برخوردار است.

مشکل در ارتباط با اپلیکیشن فارمینو به دلایلی از جمله اتمام مدت یا حجم بسته ی اینترنت خریداری شده برای سیم کارت روی دستگاه، قطع موقت ارتباط اینترنت به دلایل ناشی از مشکلات شبکه ی اپراتورهای موبایل، عدم ارتباط تلفن همراه با اینترنت، قطع موقت ارتباط اینترنت تلفن همراه به دلایل ناشی از مشکلات ارائه دهنده سرویس اینترنت و یا اشکالات نادر ناشی از نواقص موجود در کد نویسی نرم افزار بوجود می آیند. درصورت بروز این مشکل پس از بررسی ارتباط تلفن همراه با اینترنت و بررسی موجودی بسته ی اینترنت سیم کارت دستگاه و رفع مشکلات و بررسی مجدد ارتباط با دستگاه، در صورتی که مشکل ارتباط دستگاه با اپلیکیشن تلفن همراه حل نشده بود با کارشناسان پشتیبانی شرکت تماس بگیرید.

پارامترهای مختلفی در محاسبه ی تعداد دستگاه مورد نیاز برای یک زمین شالیزاری بایستی در نظر گرفته شود که در بهترین حالت ممکن تشخیص این مورد بایستی توسط بازدید کارشناسان شرکت از زمین یا ارسال اطلاعات زمین از جمله موقعیت جغرافیایی و تصاویر مختلف از زمین شالیزاری انجام شود. با این وجود برای سهولت برآوردهای لازم در خصوص هزینه ها شرکت توسعه پویان آروند نرم افزار آنلاین محاسبه گر سیستم اتوماسیون آبیاری را در اختیار مشتریان عزیز قرار داده است که با کلیک بر روی این لینک می توانید جهت محاسبه تعداد دستگاه مورد نیاز زمین خود از این ابزار رایگان استفاده کنید. در نظر داشته باشید که بهترین پیشنهاد ما تماس با کارشناسان توپا بوده و ابزار فوق جهت سهولت برآوردهای مورد نیاز مشتریان طراحی شده است.

دانلودها

برای دریافت آخرین نسخه های فرمور دستگاه کنترل آبیاری شالیزار به مرکز دانلودها مراجعه کرده و از بخش مربوط به سیستم کنترل آبیاری شالیزار محتوای مورد نیاز خود را دانلود کنید.