چرا نه؟ خشک‌کن با بدنه یک لایه!

یکشنبه, 16 آذر 99 ساعت 22:00

همانطور که میوه خشک به سرعت جایگاه خود را در سبد غذایی مردم پیدا می‌کند، ماشین‌های خشک‌کن میوه و گیاهان دارویی نیز در حال توسعه و پیشرفت روز افزون هستند. این پیشرفت‌ها در حوزه تکنولوژی ساخت و تولید خشک‌کن‌ها، محاسبات بهینه در فرآیند تولید، افزایش کیفیت دستگاه تولید شده و بهینه سازی سیستم‌های کنترل دستگاه‌ها در جریان‌اند. تعداد لایه‌های بدنه خشک‌کن از فاکتورهایی است که کیفیت محصول خشک شده، مصرف انرژی و زمان خشک کردن محصول را بهبود می‌بخشد. سوال اینجاست که آیا خرید یک خشک‌کن با بدنه چند لایه صرفه اقتصادی دارد؟ با ما همراه باشید.

در این مقاله به مقایسه کوتاه خشک‌کن‌های با بدنه یک لایه و خشک‌کن‌های با بدنه چند لایه از نقطه نظرهایی چون عملکرد دستگاه، هزینه، سلامتی محصول، نیروی کار و تاییدیه‌های مربوط به سلامت دستگاه و کیفیت محصول نهایی می‌پردازیم و در نهایت موارد مطرح شده را جمع بندی خواهیم کرد. به یاد داشته باشید که نظرات شما می‌تواند برای ما و همه خریداران محصولات ما بسیار سازنده باشد.

عملکرد خشک‌کن

خشک‌کن‌های با بدنه تک لایه در سه نوع زیر تولید می‌شوند:

 • بدنه با یک لایه فلزی
 • بدنه با یک لایه فلزی و یک عایق مانند پشم شیشه یا پشم سنگ
 • بدنه با یک لایه فلزی و فوم

که در ادامه به بررسی هر کدام از حالت‌های ذکر شده می‌پردازیم:

 • حالت اول: به دلیل عدم استفاده از عایق و استفاده از یک جداره، هدر رفت حرارتی بسیار بالا بوده و هزینه‌های جاری استفاده از خشک‌کن مانند هزینه برق و گاز به شدت افزایش پیدا می‌کند.
 • حالت دوم: عملکرد دستگاه تا 50 درصد بهبود پیدا می‌کند. اما پشم سنگ یا پشم شیشه وقتی بدون هیچ لایه داخلی درون دستگاه نصب می‌شود با یک خراشیدگی کوچک ناشی از عبور یک سینی پلاستیکی ساده، فویل آلومینیومی‌روی پشم سنگ دارای منفذ می‌شود. که این موضوع باعث می‌شود تا پشم سنگ نتواند نقش خودش را به درستی در عایق کردن دیواره خشک‌کن ایفا کند و در نتیجه عملکرد خشک‌کن به شدت افت می‌کند.
 • حالت سوم: استفاده از فوم در بدنه خشک‌کن قابلیت تعمیر پذیری خشک‌کن را به شدت پایین می‌آورد. در نتیجه سازنده با دو راهکار عبور سیم‌ها اتصالات و قطعات از درون یا بیرون فوم مواجه خواهد بود.  در حالت اول در صورت بروز مشکل باید کل فوم تراشیده شود. و حالت دوم باعث بی نظمی‌داخل خشک‌کن شده و فضای محدودتری برای خشک کردن در اختیار می‌گذارد.

هزینه

علیرغم اینکه هزینه ورق‌های به کار رفته برای افزایش لایه‌های بدنه خشک‌کن بانضمام مواد استفاده شده جهت جلوگیری از انتقال حرارت می‌تواند مبلغ قابل توجهی باشد ولی لازم است بدانیم که در صورت استفاده از خشک‌کن‌های با بدنه یک لایه باید چند برابر همان هزینه را بعنوان هزینه جاری برق یا گاز صرف کنیم که این موضوع باعث می‌شود تا اساسا خشک کردن محصولات مختلف صرفه اقتصادی کافی را نداشته باشد. نکته قابل توجه اینکه قریب به اتفاق تولید کننده‌ها و فروشنده‌های خشک‌کن‌ها برای افزایش سود حاصل از تولید یا دلالی، قیمت یک دستگاه با بدنه دو یا حتی سه لایه را از مشتری اخذ می‌کنند در حالی که محصولی که به مشتری تحویل می‌دهند یک محصول یک لایه بی کیفت است.

 

سلامت

ذرات ریز موجود در پشم سنگ و پشم شیشه به شدت سرطان زا هستند و درصورت ورود به ریه می‌توانند تا آخر عمر فرد درون ریه ماندگار شوند که این موضوع یک تهدید اساسی برای سلامتی عوامل کارگاه یا کارخانه صنایع تبدیلی محسوب می‌شود. همچنین وجود این مواد روی بافت محصول خشک شده نهایی باعث می‌شود تا مصرف کننده نهایی محصول خشک شده به شدت در معرض سرطان‌های ریه، خون و… قرار گیرد. در نوع سوم فوم به کار رفته در عایق بسته به کیفیت می‌تواند در هر دمایی از خود ماده ای به نام ایزوسیانات متصاعد کند که برای عوامل حاضر در کارگاه یا کارخانه صنایع تبدیلی به شدت خطرناک بوده و عامل بروز بیماری‌هایی مانند آسم و بیماری‌های گوارشی و چشمی‌شود.

کیفیت محصول نهایی

کیفیت محصول نهایی که با استفاده از خشک‌کن‌های یک لایه دارای پشم سنگ یا پشم شیشه خشک می‌شوند پایین است. استفاده از پشم سنگ و پشم شیشه، باعث ورود ذرات بسیار ریز موجود در این دو نوع عایق به محفظه خشک‌کن خواهند شد. این ذرات روی بافت محصول نشسته و تقریبا به هیچ روشی قابلیت جداسازی نخواهد داشت. از طرفی به دلیل وجود ذرات دارای الیاف مصنوعی که سرطان زا بودنشان اثبات شده است، محصول خشک شده با این دستگاه‌ها نمی‌توانند در هیچ کدام آزمایشگاه داخلی یا خارجی تاییدیه دریافت کنند. استفاده از فوم پلی اورتان بدون پوشش داخلی می‌تواند با انتشار مواد شیمیایی و با ادغام گرمای محیط درون محفظه خشک‌کن باعث بروز ترکیبات شیمیایی ناخواسته در محصول نهایی در حین خشک شدن شده که نتیجه آن تغییر نامطلوب طعم و بوی محصول نهایی و مشکلات دریافت تاییدیه‌های مورد نیاز جهت ورود به بازار و صادرات است.

 

جمع بندی

چرا استفاده از خشک‌کن‌های با بدنه یک لایه اشتباه است؟

 1. عملکرد ضعیف تر و راندمان پایین تر دستگاه نسبت به مدل‌های دو یا سه جداره
 2. هزینه‌های جاری و هزینه تعمیرات بالاتر
 3. احتمال بالای ابتلا به سرطان ریه برای کارکنان کارگاه در صورت استفاده از پشم سنگ و پشم شیشه
 4. وقوع بیماری‌های خطرناک مانند آسم و بیماری‌های چشمی‌و گوارشی در صورت استفاده از فوم‌های پلی اورتان
 5. عدم تایید آزمایشگاه‌های ارزیابی کیفیت به دلیل وجود ذرات ریز پشم شیشه و پشم سنگ
 6. افت کیفیت محصول نهایی در صورت استفاده از فوم پلی اورتان

توصیه می‌کنیم پیش از خرید خشک‌کن‌های میوه و گیاهان دارویی با یک تیم حرفه ای و متخصص مشورت کنید. همکاران ما در توپا همواره آماده ارائه مشاوره برای راه‌اندازی کارگاه‌های خشک کردن مواد غذایی هستند. برای دریافت مشاوره آنلاین اینجا را کلیک کرده و برای تماس مستقیم با همکاران ما اینجا را کلیک کنید.

سوالات و نظرات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.